Sandvik Coromant N331.32-250S50LM17.50 CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant N331.32-315S60LM17.50 CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-315S60LM17.50 CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-250S50RM23.50 CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
R 44 358,95
inc. vat
In stock
SKU
5737805
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 25.5mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 71001/min |
| WT - Weight Of Item | 10.158kg |
| OAL - Overall Length | 27.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.5mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.95mm |
| CW - Cutting Width | 23.5mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 89.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 23.5mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 250mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 248.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 250mm |
| DHUB - Hub Diameter | 69mm |
| THUB - Hub Thickness | 27.5mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| CWX - Maximum Cutting Width | 26.5mm |
| ORDCODE | N331.32-250S50RM23.50 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA22_G5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:42:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW14_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-14 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CICT - Cutting Item Count | 8 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 8 |
| DRVCT - Drive Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review