Sandvik Coromant R365-1505ZNE-PL 1130 CoroMill™ 365 insert for milling
Next
Sandvik Coromant QD-NK-0635-035E-SM 1130 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-NK-0635-035E-SM 1130 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
R 527,85
inc. vat
In stock
SKU
7101101
CoroMill® 365 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 365 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 14g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 5.66mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.4mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 65deg |
| BS - Wiper Edge Length | 8mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 20deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| KCH - Corner Chamfer | 35deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.75mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 431mm |
| ORDCODE | N365-1505ZNE-PW8 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 04:55:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MG1505_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PW8 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDPCN 16 3C CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SDACR 103C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review