Sandvik Coromant QD-G-160X40-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Next
Sandvik Coromant QD-G-100X22-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Previous
Sandvik Coromant QD-G-100X22-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Previous
R 17 431,70
inc. vat
In stock
SKU
6657440
CoroMill® QD indexable grooving and parting off cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD indexable grooving and parting off cutter
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 2.7mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 49001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.15kg |
| OAL - Overall Length | 3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 2.7mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 45mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| Insert Thickness | 3.1mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 31mm |
| DC - Cutting Diameter | 125mm |
| ORDCODE | QD-G-125X32-M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDAC24_C0X32_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-17 09:33:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NOG_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | QD-NG-0300-020E-PM |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CICT - Cutting Item Count | 10 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 10 |
| DRVCT - Drive Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A10K-SCLPR 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SDQCL 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPR 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPL 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUCR 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUCR 07-ER CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review