Sandvik Coromant QD-JC100X22-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Next
Sandvik Coromant QD-J-315X40-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Previous
Sandvik Coromant QD-J-315X40-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Previous
R 12 062,35
inc. vat
In stock
SKU
6657467
CoroMill® QD indexable grooving and parting off cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD indexable grooving and parting off cutter
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 130mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 24.7mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 42001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.806kg |
| OAL - Overall Length | 130mm |
| OHX - Maximum Overhang | 69mm |
| LSC - Clamping Length | 101.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 28.6mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| LU - Usable Length | 26.7mm |
| CW - Cutting Width | 5mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 26.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DN - Neck Diameter | 25mm |
| ORDCODE | QD-JC080A32-M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-17 11:03:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NOJ_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | QD-NJ-0500-030E-PM |
| SSC - Insert Seat Size Code | J |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review