Sandvik Coromant QD-NF-0239-020E-PM 4340 CoroMill™ QD insert for grooving
Next
Sandvik Coromant QD-NE-0200-020E-PM 4340 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-NE-0200-020E-PM 4340 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
R 342,70
inc. vat
In stock
SKU
7564504
CoroMill® QD insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 3.1mm |
| CW - Cutting Width | 2.39mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.005mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.055mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.2mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.2mm |
| ORDCODE | QD-NF-0239-020E-PL 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:20:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | F |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NOF_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A881-D0875LX25-05 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 11 220,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A881-D0812LX25-04 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 10 322,40 inc. vat -
Sandvik Coromant A881-D0812P25-04 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 10 322,40 inc. vat
Write Your Own Review