Sandvik Coromant QD-NJ-0500-030E-PM 1130 CoroMill™ QD insert for grooving
Next
Sandvik Coromant QD-NJ-0476-030E-PM 1130 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-NJ-0476-030E-PM 1130 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
R 419,75
inc. vat
In stock
SKU
7101069
CoroMill® QD insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 5mm |
| CW - Cutting Width | 5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.005mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.055mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.3mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.3mm |
| ORDCODE | QD-NJ-0500-030E-PL 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | J |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NOJ_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A06F-STFCL 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A06F-STFCL 06-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A16R-SSKCL 09 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A05K-SCLPR 2-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A05K-SCLPR 2 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A16R-SDUPR 07-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat
Write Your Own Review