Sandvik Coromant QD-NG-0318-020E-SM S40T CoroMill™ QD insert for grooving
Next
Sandvik Coromant QD-NJ-0500-030E-SM S40T CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-NJ-0500-030E-SM S40T CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
R 428,95
inc. vat
In stock
SKU
6718926
CoroMill® QD insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 5mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.005mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.055mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.35mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.35mm |
| ORDCODE | QD-NK-0600-035E-SM S40T |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 19:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | K |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NOK_1 |
| Grade | S40T |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNGA090308T01030AWH 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 423,05 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120404T01030AWH 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 692,15 inc. vat
Write Your Own Review