Sandvik Coromant 390R-070204E-KL 1020 CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant QD-NJ-0476-030E-SM S40T CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-NJ-0476-030E-SM S40T CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
R 428,95
inc. vat
Out of stock
SKU
6718930
CoroMill® QD insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.007kg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 5mm |
| CW - Cutting Width | 6.35mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.005mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.055mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.35mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.35mm |
| ORDCODE | QD-NK-0635-035E-SM S40T |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 19:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | K |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NOK_1 |
| Grade | S40T |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.05C-22 070 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-A391.05C-19 055 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.14-16 035 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 5 553,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-A391.05C-19 070 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.05C-22 055 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.05C-16 070 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat
Write Your Own Review