Sandvik Coromant R210-052C5-09M CoroMill™ 210 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R210-036C3-09H CoroMill™ 210 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R210-036C3-09H CoroMill™ 210 face milling cutter
Previous
R 11 022,75
inc. vat
In stock
SKU
5742483
CoroMill® 210 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 210 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| BD - Body Diameter | 48.96mm |
| LB - Body Length | 70mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 240001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.9kg |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 10deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 3.3deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 2deg |
| LAMS - Inclination Angle | 2deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.4mm |
| Insert Thickness | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.2mm |
| DC - Cutting Diameter | 37.9mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 37.9mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -1.62254453deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 2.3165902deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 52mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1.8mm |
| ORDCODE | R210-052C5-09H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:45:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MA0904_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R210-090412M- |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review