Sandvik Coromant R200-040Q22-12M CoroMill™ 200 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R200-040Q22-12L CoroMill™ 200 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R200-040Q22-12L CoroMill™ 200 face milling cutter
Previous
R 12 093,40
inc. vat
In stock
SKU
5742647
CoroMill® 210 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 210 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| BD - Body Diameter | 75.65mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 154001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.9kg |
| OAL - Overall Length | 50mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 10deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2.4deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 2deg |
| LAMS - Inclination Angle | 2deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 14.5mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2mm |
| DC - Cutting Diameter | 56mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 56mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -1.62254453deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 2.3165902deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 80mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 2mm |
| ORDCODE | R210-080Q27-14M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_G2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:32:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MA1405_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R210-140512M- |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DCLNR-35060-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DCMNN-00105-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 155,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DSSNR-35050-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DSSNR-35052-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat
Write Your Own Review