Sandvik Coromant R210-14 05 14E-MM 1040 CoroMill™ 210 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R210-09 04 14E-MM 1040 CoroMill™ 210 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R210-09 04 14E-MM 1040 CoroMill™ 210 insert for milling
Previous
R 322,00
inc. vat
In stock
SKU
5888508
CoroMill® 210 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 210 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 14.5mm |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.3mm |
| L - Cutting Edge Length | 14.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 10deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.77mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2mm |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 3.5mm |
| ORDCODE | R210-14 05 12M-MM 1040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MA1405_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
Write Your Own Review