Sandvik Coromant R215.H4-08050CAC05P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Face milling
Next
Sandvik Coromant R215.H4-04050BAC01H 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Face milling
Previous
Sandvik Coromant R215.H4-04050BAC01H 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Face milling
Previous
Sandvik Coromant R215.H4-04050BAC02P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Face milling
R 1 420,25
inc. vat
In stock
SKU
5742540
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Face milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Face milling
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| LB - Body Length | 11mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.03kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 29.04deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| LU - Usable Length | 11mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.2mm |
| DC - Cutting Diameter | 4mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 1.6mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | -18deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 6deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.75 |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 0.67mm |
| ORDCODE | R215.H4-04050BAC02P 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-10 17:04:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review