Sandvik Coromant R216-20 T3 M-M 2040 CoroMill™ 216 ball nose insert
Next
Sandvik Coromant R216-20 T3 E-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant R216-20 T3 E-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
R 622,15
inc. vat
In stock
SKU
5743605
CoroMill® 216 ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 1.7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.6mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 4.9mm |
| ORDCODE | R216-10 02 E-M 1010 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:40:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MP1002_1 |
| Grade | 1010 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E-M |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVJBR 1212K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review