Sandvik Coromant R216.2-520 U-Max™ square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R216.2-025 U-Max™ square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R216.2-025 U-Max™ square shoulder milling cutter
Previous
R 6 349,15
inc. vat
In stock
SKU
5742865
U-Max® square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
U-Max® square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 130mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 94601/min |
| WT - Weight Of Item | 0.821kg |
| OAL - Overall Length | 130mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |
| LSC - Clamping Length | 60mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -4deg |
| LAMS - Inclination Angle | 3deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.5mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15mm |
| W1 - Insert Width | 4mm |
| DC - Cutting Diameter | 32mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 30.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -3.99999989deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 3.00000004deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 15mm |
| ORDCODE | R216.2-032 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-14 13:26:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MZ07T3C_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R216.2-15T308-1 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | A |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DTGNL-27050-22 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTGNR-27050-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTGNL-27050-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review