Sandvik Coromant R216.2-17 03 08-2 235 U-Max™ insert for milling
Next
Sandvik Coromant R216.2-17 03 08-1 235 U-Max™ insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R216.2-17 03 08-1 235 U-Max™ insert for milling
Previous
R 418,60
inc. vat
In stock
SKU
5742791
U-Max® insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
U-Max® insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15mm |
| W1 - Insert Width | 10mm |
| ORDCODE | R216.2-17 03 08-2 SM30 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:37:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MZ1703C_2 |
| Grade | SM30 |
| SUBSTRATE | HW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review