Sandvik Coromant R216.24-10030DAI10G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Next
Sandvik Coromant R216.24-20050IBC38P 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-20050IBC38P 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-08030BAJ08G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
R 2 196,50
inc. vat
In stock
SKU
5742916
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.065kg |
| OAL - Overall Length | 80mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2deg |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| LU - Usable Length | 29mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 8mm |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7mm |
| DN - Neck Diameter | 7.85mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.625 |
| ORDCODE | R216.24-08030BAJ08G 1610 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 08:54:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h5 |
| Grade | 1610 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review