Sandvik Coromant R216.23-04050BCC11P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant R216.24-20050IAK38P 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-20050IAK38P 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-10030CAP10G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
R 3 069,35
inc. vat
In stock
SKU
5742910
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 125mm |
| BD - Body Diameter | 10mm |
| LB - Body Length | 67mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 1deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.199kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| LU - Usable Length | 15mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| DC - Cutting Diameter | 10mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 8mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.5 |
| ORDCODE | R216.24-10030CAP10G 1610 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:02:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1610 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TLSL-122B Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 512,75 inc. vat -
Sandvik Coromant TLRR-163D Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 674,90 inc. vat
Write Your Own Review