Sandvik Coromant R216.32-01030-AI10G 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for micro-milling
Next
Sandvik Coromant R216.24-20050FCK44P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-20050FCK44P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-12030CAP12G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
R 3 758,20
inc. vat
In stock
SKU
5742950
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
| DCON - Connection Diameter | 14mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 140mm |
| BD - Body Diameter | 12mm |
| LB - Body Length | 71mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 1deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.308kg |
| OAL - Overall Length | 140mm |
| OHX - Maximum Overhang | 95mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| LU - Usable Length | 14mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| DC - Cutting Diameter | 12mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 10mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.166666666667 |
| ORDCODE | R216.24-12030CAP12G 1610 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:02:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1610 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review