Sandvik Coromant R216F-08 24 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insert
Next
Sandvik Coromant R216F-20 50 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant R216F-20 50 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insert
Previous
R 932,65
inc. vat
In stock
SKU
5743739
CoroMill® 216 ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 22.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.9mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 28.6mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 16mm |
| ORDCODE | R216-32 06 M-M 2040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:41:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 32 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MP3206_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M-M |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review