Sandvik Coromant R245-12 T3 E-W H13A CoroMill™ 245 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R216F-32 70 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant R216F-32 70 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insert
Previous
R 2 456,40
inc. vat
In stock
SKU
5743848
CoroMill® 216F ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216F ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 43.4g |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 32mm |
| RE - Corner Radius | 16mm |
| Insert Thickness | 7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 8mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 16mm |
| DC - Cutting Diameter | 32mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| ORDCODE | R216F-32 70 E-L 1010 |
| CHANGEDATE | 2022-06-14 16:00:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 32 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MR3270_1 |
| Grade | 1010 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
Write Your Own Review