Sandvik Coromant R217.55-199115AC27N 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Next
Sandvik Coromant R217.53-099180AC15N 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Previous
Sandvik Coromant R217.53-099180AC15N 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Previous
R 11 876,05
inc. vat
In stock
SKU
5743913
CoroMill® Plura solid carbide end mill for thread milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for thread milling
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 82mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.226kg |
| OAL - Overall Length | 82mm |
| OHX - Maximum Overhang | 34mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| H - Shank Height | 14.2mm |
| LU - Usable Length | 20.46mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 24mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 20.46mm |
| TPI - Threads Per Inch | 14 |
| TG - Taper Gradient | 0.0625 |
| DC - Cutting Diameter | 15.9mm |
| DN - Neck Diameter | 15.9mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 10deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.5deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 15mm |
| ORDCODE | R217.54-159140AC20N 1630 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 18:31:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1630 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | NPT60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA300-051R19-13M CoroMill™ 300 face milling cutterR 8 046,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-025M25-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 5 822,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-032O25-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-032M32-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-025O25-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 5 822,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-032O25-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat
Write Your Own Review