Sandvik Coromant R245-18 T6 M-MM 2040 CoroMill™ 245 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R245-12 T3 M-PH 4220 CoroMill™ 245 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R245-12 T3 M-PH 4220 CoroMill™ 245 insert for milling
Previous
R 280,60
inc. vat
In stock
SKU
5744005
CoroMill® 245 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 245 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.4mm |
| RE - Corner Radius | 1.5mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10mm |
| L - Cutting Edge Length | 13.4mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| BS - Wiper Edge Length | 2.1mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.5mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 200mm |
| ORDCODE | R245-12 T3 K-MM K20W |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 02:54:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MB12T3_1 |
| Grade | K20W |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review