Sandvik Coromant R245-12 T3 M-PL 4220 CoroMill™ 245 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R245-12 T3 E CD10 CoroMill™ 245 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R245-12 T3 E CD10 CoroMill™ 245 insert for milling
Previous
R 351,90
inc. vat
In stock
SKU
5743948
CoroMill® 245 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 245 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.022kg |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 18mm |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 6.1mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 18mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.5mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 10deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9.75mm |
| ORDCODE | R245-18 T6 M-KM K20W |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:42:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MB18T6_1 |
| Grade | K20W |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TLSL-162C Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 674,90 inc. vat -
Sandvik Coromant TLSL-123B Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 512,75 inc. vat -
Sandvik Coromant TLSL-163C Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 674,90 inc. vat -
Sandvik Coromant TLSR-164C Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 674,90 inc. vat
Write Your Own Review