Sandvik Coromant R290-12T308E-PL 1030 CoroMill™ 290 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R290-12T308M-PM 530 CoroMill™ 290 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R290-12T308M-PM 530 CoroMill™ 290 insert for milling
Previous
R 348,45
inc. vat
In stock
SKU
5744269
CoroMill® 290 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 290 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7g |
| AN - Clearance Angle Major | 18deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.29mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 13.29mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.46mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| ORDCODE | R290-12T308E-PL 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:44:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MC12T3_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCL 12 3B CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SDACL 1616K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 1212K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDACR 1212K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDNCN 1010E 07 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review