Sandvik Coromant R300-0724E-PM 1130 CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-0517E-PM 1130 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-0517E-PM 1130 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 217,35
inc. vat
In stock
SKU
7100969
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 7mm |
| RE - Corner Radius | 3.5mm |
| Insert Thickness | 1.99mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.5mm |
| ORDCODE | R300-0720E-PM 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:30:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 20 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD0720_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review