Sandvik Coromant R300-0828M-PH 4330 CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-0724E-PM 4340 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-0724E-PM 4340 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 217,35
inc. vat
In stock
SKU
7564570
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.002kg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8mm |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 2.78mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 4mm |
| ORDCODE | R300-0828E-PM 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:21:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD0828_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 345-063Q22-13HX CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 233,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-080C6-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 16 246,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063Q22-13L CoroMill™ 345 face milling cutterR 9 963,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063Q22-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 11 477,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063C6-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 329,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063Q22-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 10 720,30 inc. vat
Write Your Own Review