Sandvik Coromant R300-1240E-ML 2040 CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-1240M-MH 2030 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-1240M-MH 2030 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 210,45
inc. vat
In stock
SKU
5744512
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3mm |
| ORDCODE | R300-1240M-MH 2040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD1240_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A20S-SDUCR 11-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-SDXCL 11-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-SDXCL 11 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-SCLCR 09-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-SDUCR 11 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-SDUPR 11 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 723,20 inc. vat
Write Your Own Review