Sandvik Coromant R300-125Q40-20H CoroMill™ 300 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R300-125Q32-16H CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R300-125Q32-16H CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
R 17 833,05
inc. vat
In stock
SKU
5744412
CoroMill® 300 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 3000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 119001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.284kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 1.5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 7deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 8mm |
| DC - Cutting Diameter | 109mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 109mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 6.99999995deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 125mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 3.8mm |
| ORDCODE | R300-125Q32-16M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 13:45:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD1648_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-1648.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 8 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 8 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review