Sandvik Coromant R300-1340E-PM S30T CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-1240M-PM S40T CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-1240M-PM S40T CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 272,55
inc. vat
In stock
SKU
5853444
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.18mm |
| ORDCODE | R300-1340E-PL S30T |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:21:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD1340_1 |
| Grade | S30T |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 870-1000-6L16-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 4 435,55 inc. vat
Write Your Own Review