Sandvik Coromant R300-1648E-MM 2040 CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R331.1A-11 50 23H-WL1025 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant R331.1A-11 50 23H-WL1025 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 391,00
inc. vat
In stock
SKU
5744586
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 4mm |
| ORDCODE | R300-1648E-ML 2040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD1648_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MF80-R100Q32-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 15 261,65 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R080Q27-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 14 125,45 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R080Q27-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 12 612,05 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR127R38-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R063Q22-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 10 720,30 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR127R38-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 21 062,25 inc. vat
Write Your Own Review