Sandvik Coromant R390-11 T3 04E-PL S30T CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-2570E-PL S40T CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-2570E-PL S40T CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 484,15
inc. vat
In stock
SKU
5853463
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.039kg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 12.7mm |
| Insert Thickness | 7.94mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.72mm |
| ORDCODE | R300-2570M-PM S40T |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 05:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD2570_1 |
| Grade | S40T |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.05C-40 050M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.05C-27 030M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 7 066,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.05C-22 030M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 7 066,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.05C-32 030M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 7 066,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.05C-27 025M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.05C-32 025M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat
Write Your Own Review