Sandvik Coromant R300-40T16-08H CoroMill™ 300 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R300-35T16-10H CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R300-35T16-10H CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
R 6 306,60
inc. vat
In stock
SKU
5744584
CoroMill® 300 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 28.8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 45mm |
| BD - Body Diameter | 33.1mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 91001/min |
| WT - Weight Of Item | 231g |
| OAL - Overall Length | 69mm |
| OHX - Maximum Overhang | 45mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 16deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| DC - Cutting Diameter | 23mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 23mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 35mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 5mm |
| ORDCODE | R300-35T16-12M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAC03_A0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:46:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD1240_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-1240.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| TDZ - Thread Diameter Size | M 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A415-025O19-07H CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 482,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-32T16-07H CoroMill™ 415 face milling cutterR 7 327,80 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-25EH25-07H CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 805,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-25T12-07H CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 482,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-32EH25-07M CoroMill™ 415 face milling cutterR 7 046,05 inc. vat
Write Your Own Review