Sandvik Coromant R331.1A-08 45 30H-WL1130 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Next
Sandvik Coromant R331.1A-08 45 15H-WL1130 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant R331.1A-08 45 15H-WL1130 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 331,20
inc. vat
In stock
SKU
7101049
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 2.29mm |
| Insert Thickness | 4.5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 7.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 8.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 7.7mm |
| W1 - Insert Width | 9.5mm |
| ORDCODE | R331.1A-08 45 23H-WL1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:31:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MW08_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant STGCR 1616H 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant STGCR 082-B1 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review