Sandvik Coromant QD-NG-0300-020E-PL 1130 CoroMill™ QD insert for grooving
Next
Sandvik Coromant R331.1A-14 50 48H-WL1130 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant R331.1A-14 50 48H-WL1130 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 414,00
inc. vat
In stock
SKU
7101060
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 4.95mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 14.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 13.7mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| ORDCODE | R331.1A-14 50 63H-WL1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:31:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MW14_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TR-VB1304S01020F 7015 CoroTurn™ TR insert for turningR 1 251,20 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-DC1308S01020F 7015 CoroTurn™ TR insert for turningR 1 251,20 inc. vat -
Sandvik Coromant MBG-12C-09R Rectangular shank to CoroCut™ MB adaptorR 2 150,50 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-VB1308S01020F 7015 CoroTurn™ TR insert for turningR 1 251,20 inc. vat -
Sandvik Coromant MBG-1212-09R Rectangular shank to CoroCut™ MB adaptorR 1 923,95 inc. vat -
Sandvik Coromant MBG-1616-09L Rectangular shank to CoroCut™ MB adaptorR 1 923,95 inc. vat
Write Your Own Review