Sandvik Coromant R331.32-305R63RM0.925 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant R331.32-254R63LM0.689 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R331.32-254R63LM0.689 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R331.32-305R63KM0.591 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
R 53 824,60
inc. vat
In stock
SKU
6448907
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 63.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 62.992mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 76001/min |
| WT - Weight Of Item | 9.27kg |
| OAL - Overall Length | 62.992mm |
| OHX - Maximum Overhang | 62.992mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 101.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.95mm |
| CW - Cutting Width | 15mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 83.3882mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 304.8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 303.2mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 304.8mm |
| DHUB - Hub Diameter | 135.9916mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| CWX - Maximum Cutting Width | 17.5mm |
| ORDCODE | R331.32-305R63KM0.591 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1C4_S2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:10:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | C |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW11_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-11 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 10 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 10 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMG 25 09 24-HM 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 233,95 inc. vat
Write Your Own Review