Sandvik Coromant R331.35C-063A25CM060 CoroMill™ 331 full side & face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant R331.35C-040A16CM060 CoroMill™ 331 full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R331.35C-040A16CM060 CoroMill™ 331 full side & face disc milling cutter
Previous
R 12 027,85
inc. vat
In stock
SKU
7295388
CoroMill® 331 full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 full side and face disc milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 130mm |
| TQ - Torque | 0.8Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 250001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.333kg |
| OAL - Overall Length | 130mm |
| OHX - Maximum Overhang | 79mm |
| LSC - Clamping Length | 98.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 3.5mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 14mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| W1 - Insert Width | 9.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 50mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 49mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 50mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| ORDCODE | R331.35C-050A20CM060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-19 13:11:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW04_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 04 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h7 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
Write Your Own Review