R 17 405,25
inc. vat
Out of stock
SKU
CoroMill® 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 51mm |
| BD - Body Diameter | 77mm |
| LB - Body Length | 11.5mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 181001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.98kg |
| OAL - Overall Length | 62mm |
| OHX - Maximum Overhang | 51mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.45mm |
| LPR - Protruding Length | 62mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 20mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 7.6mm |
| W1 - Insert Width | 9.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 78.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 80mm |
| DHUB - Hub Diameter | 54mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |