Sandvik Coromant R331.52-203T51MM CoroMill™ 331 adjustable half side & face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant L331.52-080S27EM CoroMill™ 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant L331.52-080S27EM CoroMill™ 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R331.52-100Q27KML CoroMill™ 331 adjustable half side & back face disc milling cutter
R 20 134,20
inc. vat
Out of stock
SKU
5744993
CoroMill® 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 48mm |
| BD - Body Diameter | 97mm |
| LB - Body Length | 14.4mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.767kg |
| OAL - Overall Length | 62mm |
| OHX - Maximum Overhang | 48mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.95mm |
| LPR - Protruding Length | 62mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 25.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10.6mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 100mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 98.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 100mm |
| DHUB - Hub Diameter | 54mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| ORDCODE | R331.52-100Q27KML |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_G2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-11-14 02:35:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW11_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-11 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review