Sandvik Coromant R390-025C5D-11L175 CoroMill™ 390 damped square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R390-020C6D-11L147 CoroMill™ 390 damped square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R390-020C6D-11L147 CoroMill™ 390 damped square shoulder milling cutter
Previous
R 13 041,00
inc. vat
In stock
SKU
7002102
CoroMill® 390 damped square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 damped square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 208mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 240001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.953kg |
| OAL - Overall Length | 208mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| LSC - Clamping Length | 58mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -8.729deg |
| LAMS - Inclination Angle | 17.06deg |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| LU - Usable Length | 150mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 23.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -8.72899998deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 17.06000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1mm |
| ORDCODE | R390-025A25D-11L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 14:06:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH11T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-11.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA210-051C5-14H CoroMill™ 210 face milling cutterR 10 301,70 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-051R19-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 8 958,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-063C5-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 12 362,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-051R19-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 9 585,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-051C5-14M CoroMill™ 210 face milling cutterR 9 580,65 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-063C5-14H CoroMill™ 210 face milling cutterR 12 362,50 inc. vat
Write Your Own Review