Sandvik Coromant R390-025B25-11H CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R390-032A32-17M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R390-032A32-17M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 5 403,85
inc. vat
In stock
SKU
5745453
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 210mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 110001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.76kg |
| OAL - Overall Length | 210mm |
| OHX - Maximum Overhang | 154mm |
| LSC - Clamping Length | 160mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15.5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6.461deg |
| LAMS - Inclination Angle | 11.55deg |
| AN - Clearance Angle Major | 19deg |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LU - Usable Length | 50mm |
| L - Cutting Edge Length | 17.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15.7mm |
| W1 - Insert Width | 9.6mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 23.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -6.46100016deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11.55000013deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1.5mm |
| ORDCODE | R390-025A25L-17L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:48:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH1704_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-17.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review