Sandvik Coromant R390-036C3-11M075 CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R390-032C6-63L CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R390-032C6-63L CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Previous
R 7 178,30
inc. vat
In stock
SKU
5745574
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 290001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.262kg |
| OAL - Overall Length | 69mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2.6deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -7.107deg |
| LAMS - Inclination Angle | 20.76deg |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 36mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 34.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -7.10699973deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 20.76000014deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1mm |
| ORDCODE | R390-036C3-11M050 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:47:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH11T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-11.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review