Sandvik Coromant R390-050C5-43L CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R390-050C5-36M CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R390-050C5-36M CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Previous
R 7 845,30
inc. vat
In stock
SKU
5745491
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 256001/min |
| WT - Weight Of Item | 535g |
| OAL - Overall Length | 84mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 1.8deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -5.95deg |
| LAMS - Inclination Angle | 23.04deg |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 44mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 42.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -5.94999994deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 23.03999996deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1mm |
| ORDCODE | R390-044C4-11M060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:47:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH11T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-11.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review