Sandvik Coromant R390-032C3-11L050 CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R390-032B32-17M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R390-032B32-17M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 11 932,40
inc. vat
In stock
SKU
5745519
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 182001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.87kg |
| OAL - Overall Length | 50mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0.9deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -3.603deg |
| LAMS - Inclination Angle | 31.6deg |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 78.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -3.60299974deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 31.5999998deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1mm |
| ORDCODE | R390-080Q27-11M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_G2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:33:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH11T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-11.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 7 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 7 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-SDUCL-40-11X CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 991,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-SDXCL-16-07-E CoroTurn™ 107 head for turningR 4 202,10 inc. vat
Write Your Own Review