Sandvik Coromant R390-11 T3 04E-PL 1025 CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R390-11 T3 08E-ML 2030 CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R390-11 T3 08E-ML 2030 CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
R 278,30
inc. vat
In stock
SKU
5745442
CoroMill® 390 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.9mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| ORDCODE | R390-11 T3 04E-NL H13A |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MH11T3_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | NL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D3700L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 910,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3700L40-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 913,70 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 530,40 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 910,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 913,70 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 658,55 inc. vat
Write Your Own Review