Sandvik Coromant R390-11 T3 10M-PH S30T CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R390-11 T3 08M-PM S30T CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R390-11 T3 08M-PM S30T CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
R 301,30
inc. vat
In stock
SKU
5853469
CoroMill® 390 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| ORDCODE | R390-11 T3 08M-MM S30T |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:21:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MH11T3_1 |
| Grade | S30T |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RAG151.32-D10-20 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 2 950,90 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG151.32-D10-25 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 2 950,90 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG151.32-D16-40 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 4 134,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG151.32-D20-30 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 5 188,80 inc. vat
Write Your Own Review