Sandvik Coromant R390-17 04 08M-MM 1040 CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R390-17 04 04E-MM 1040 CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R390-17 04 04E-MM 1040 CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
R 442,75
inc. vat
In stock
SKU
5888545
CoroMill® 390 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 19deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 17.45mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15.7mm |
| W1 - Insert Width | 9.6mm |
| ORDCODE | R390-17 04 08E-ML 1040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:57:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MH1704_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DCKNR-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DCKNL-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DCLNL-13080-09 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat
Write Your Own Review