Sandvik Coromant R390-17 04 20E-PM 1010 CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R390-17 04 20E-NL H13A CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R390-17 04 20E-NL H13A CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
R 424,35
inc. vat
In stock
SKU
5745833
CoroMill® 390 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 19deg |
| RE - Corner Radius | 1.6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 17.45mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15.7mm |
| W1 - Insert Width | 9.6mm |
| ORDCODE | R390-17 04 16E-PM 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:04:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MH1704_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.20-20 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.20-18 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat
Write Your Own Review