Sandvik Coromant R390-11 T3 31E-PM 1025 CoroMill™ 390 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R390-11 T3 31E-PM 1010 CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R390-11 T3 31E-PM 1010 CoroMill™ 390 insert for milling
Previous
R 2 153,95
inc. vat
In stock
SKU
5745616
CoroMill® 390 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 19deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6mm |
| L - Cutting Edge Length | 17.45mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.8mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| W1 - Insert Width | 9.6mm |
| ORDCODE | R390-170408E-P6-NL CD10 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:52:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MH1704_1 |
| Grade | CD10 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | NL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PSKNR-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNL-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNL-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-16HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat
Write Your Own Review