Sandvik Coromant R590-1105H-RC2-NW CD10 CoroMill™ Century insert for milling
Next
Sandvik Coromant R590-110508H-PW 1030 CoroMill™ Century insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R590-110508H-PW 1030 CoroMill™ Century insert for milling
Previous
R 2 247,10
inc. vat
In stock
SKU
5747634
CoroMill® Century insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Century insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.5g |
| Insert Thickness | 5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BN - Face Land Width | 0.3mm |
| GB - Face Land Angle | 5deg |
| BS - Wiper Edge Length | 2.2mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 20deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.1mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 200mm |
| ORDCODE | R590-1105H-PS5-NL CD10 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:34:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MJ1105_1 |
| Grade | CD10 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | NL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DDJNL 3225P 1504 T-Max™ P shank tool for turningR 2 003,30 inc. vat
Write Your Own Review