Sandvik Coromant R590-1105H-ZC2-KW CB50 CoroMill™ Century insert for milling
Next
Sandvik Coromant R590-1105H-RS2-NW CD10 CoroMill™ Century insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R590-1105H-RS2-NW CD10 CoroMill™ Century insert for milling
Previous
R 1 498,45
inc. vat
In stock
SKU
5747645
CoroMill® Century insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Century insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.1g |
| Insert Thickness | 5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 3mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 2.347mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 20deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.2mm |
| KCH - Corner Chamfer | 60deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 1.47mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 200mm |
| ORDCODE | R590-1105H-ZC2-KL CB50 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:34:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MJ1105_1 |
| Grade | CB50 |
| SUBSTRATE | BH |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-052Q22-12M CoroMill™ 300 face milling cutterR 8 046,55 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-052Q22-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 8 698,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080C6-08H CoroMill™ 300 face milling cutterR 17 756,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080C6-12M CoroMill™ 300 face milling cutterR 13 254,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080C6-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 14 755,65 inc. vat
Write Your Own Review